Părintele Gheorghe Astanei, fost deținut în perioada comunistă, a trecut la Domnul

Arhiepiscopia Iașilor Martie 19, 2019

Părintele protopop Valentin Tofan ne-a oferit câteva informaţii biografice: „În familia lui Gheorghe şi Ana Astanei din Valea Seacă, comuna Bălţăteşti, judeţul Neamţ, se năştea pe 23 august 1938 un fiu, ce a primit la botez numele tatălui. Gheorghe a urmat cursurile şcolii primare în satul natal, apoi clasele V-VIII la Şcoala din Bălţăteşti. Conform trăirii religioase din familie, cu o viaţă duhovnicească marcată de familiaritatea cu slujirea mănăstirilor Văratec, Agapia, Secu, Sihăstria şi Sihla, tânărul Gheorghe s-a înscris la cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamţ, pentru cei cinci ani de studiu. După seminar s-a înscris la Institutul Teologic din Bucureşti. În timpul studenţiei a fost acuzat de autorităţile comuniste pentru acţiuni politice împotriva statului democrat popular şi, pe data de 22 decembrie 1959, a fost arestat şi condamnat la 115 zile de arest la închisoarea Uranus, lângă fostul Teatru de Operetă din Bucureşti, unde a fost supus unor interogatorii sub tortură. De altfel şi părinţii săi au fost condamnaţi de comunişti: tatăl său la 25 de ani de închisoare din care a executat o parte la Canal, fiind apoi amnistiat, iar mama sa a fost condamnată şi timp de doi ani i s-a pierdut urma. La finalul celor 115 zile de arest a fost eliberat şi exmatriculat din facultate. Mai târziu, a reluat studiile teologice şi în anul 1966 a obţinut licenţa în teologie, fiind hirotonit preot. A fost numit preot paroh în satul Bursuc, comuna Lespezi, judeţul Iaşi. În timpul păstoriiri sale între 1966 şi 1971, a ridicat şi pictat biserica, împrejumită cu zid de piatră şi cărămidă. După 5 ani a fost transferat la cerere ca preot paroh în satul Galu, comuna Poiana Teiului, Protopopiatul Târgu Neamţ. Aici a slujit timp de 22 de ani. Ultima parohie la care a slujit ca preot paroh a fost Parohia „Sfinţii Voievozi” Cut, comuna Dumbrava Roşie, Protopopiatul Piatra Neamţ, timp de 12 ani. Părintele iconom stavrofor Gheorghe Astanei s-a pensionat în anul 2002, dar şi-a continuat activitatea pastorală, ca preot îmbisericit, alături de părintele Gheorghe Puşcalău, parohul Bisericii «Sfântul Mare Mucenic Mina» din Piatra Neamţ. A fost apreciat, iubit şi respectat în fiecare dintre parohiile unde a slujit lui Dumnezeu şi oamenilor. Cei mai mulţi dintre fiii duhovniceşti îşi mărturisesc dragostea pentru preotul care i-a botezat, cununat, unit şi învăţat calea către Dumnezeu. A fost un duhovnic bun şi iertător, care este şi va fi aşezat în rugăciunile multora”.

Duminică, 17 martie 2019, părintele Gheorghe Astanei a fost prohodit de un sobor de preoţi în Biserica „Sfinţii Voievozi” - Cut şi aşezat în cimitirul parohial. (Preot Viorel Crușitu)