Istorie Octombrie 30, 2014

Satul Mărgineni este menţionat documentar la data de 06.08.1440, printr-un act în care Iliaș Vodă dăruieşte satul lui Pan Fetezi.

Biserica cu Hramul Adormirea Maicii Domnului este declarată monument istoric, având ca datare anul 1769.

Catapeteasma datează din 1803, fiind sculptată pe o scândură panou, autorul ei fiind sculptorul Alexandru Manuil din Valahia.

În 1926, sub pastorirea preotului Vasile D. Dimitriu s-au reparat zidurile si s-a pictat biserica in ulei, stil renascentist, de catre pictorul Vasile Cretulescu, iar la data de 17.10.1926 a fost sfintita de catre P.S. Arhiereu Grigorie Botoșăneanu.

Incepand cu anul 1984, sub pastorirea preotului Ciocanel Gheorghe, s-a spalat pictura si s-a pardosit cu marmura intreaga biserica, iar din anul 2006 s-au inceput demersurile pentru adapatarea vechii constructii neoclasiciste la vechiul stil moldovenesc, de tip ”Stefanian”.

Toate lucrarile de la biserica si de la casa sociala au fost incununate prin sfintirea savarsita in data de 29.09.2013, de catre P.S. Episcop Vicar Calinic Botosaneanu.